Trochu exotiky


Velkou oblibu si v našich zahradách v současné době získává vytrvalá dřevina, keřovitého vzrůstu, Muchovník olšolistý. Který je pěstován jako okrasný a na údržbu nenáročný keř, plodící bobule blízké vzhledem i složením borůvkám. Z vzrálých plodů se lisuje šťáva, ale rovněž se z nich dají vyrobit džemy či kompoty. Dokonce se dají i nasušit jako rozinky. Tím, že Muchovník olšolistý patří k nejrannějším medonosným plodinám, přivábí jeho květy do zahrady jak včely, tak motýly. Pochází sice ze Severní Ameriky, kde se pěstuje na plantážích. V Evropě se tato dřevina objevila nejdříve v severských státech, kde zplaněla. V naší republice je nejčastěji pěstován v parcích a zahradách, odkud je ptáky roznášen do širokého okolí.

V zahradě

Kustovnice čínská je keř, dorůstající do výšky dvou metrů, a pro své plody, nabité aktivními látkami, které mají velký vliv na zdraví našich organizmů, nazývaná zázrakem. Goji, jak se plodům říká, obsahují nejen vitamíny a minerály, ale i aminokyseliny a stopové prvky. Což z těchto oranžových bobulí činí superpotravinu. A kdo by něco takového nechtěl pěstovat ve své zahradě? Kustovnice čínská pro svůj růst potřebuje nejen dostatek prostoru, ale hodně slunečního svitu. Protože jenom tímto lze dosáhnou v pěstování kvalitních výsledků. Plody Kustovnice čínské se nejčastěji konzumují v sušeném stavu, buď samostatně, nebo se přidávají do pudinků či jogurtů.

Exotické rostliny

Pro odvážnější majitelé zahrad je velkou výzvou vysázení jednoho z nejotužilejších fíkovníků, který plodí i v našich podmínkách. Fíkovník smokvoň Brown Turkey je samosprašná odrůda, s tmavými a velmi sladkými plody. Dorůstá do výšky až tří metrů a sklízí se koncem září. Kdy jeho slupka je temně fialová. Což je známkou zralosti. Tím, že fíkovník potřebuje pro svůj růst slunné a teplé prostředí, je doporučováno, aby byla sazenice umístěna do květináče. A první tři roky bylo možné ji před mrazy chránit. Buď ve skleníku, nebo v zimní zahradě. Čímž se dosáhne potřebné odolnosti pro další růst. S úrodou dostatku chutných plodů.